Hipnoza a palenie i inne nałogi

Jak hipnoterapia może pomóc Ci pozbyć się nałogu lub uzależnienia

Hipnoza a uzależnienie od

► papierosów

► alkoholu

► jedzenia

► słodyczy

► zakupów

► telefonu

► gier komputerowych

► seksu

► pracy

► hazardu

► obgryzania paznokci

► leków

► komputera

► i innych

Dlaczego w przypadku nałogów silna wola nie wystarczy?

Uzależnić można się od wielu różnych rzeczy i substancji. To czy będą to papierosy, alkohol, telefon czy jeszcze coś innego, jest związane z wiekiem, środowiskiem, osobowością, stopniem zamożności, indywidualną podatnością organizmu na konkretne bodźce itp.

 

Choć przyczyny uzależniania mogą być różne, tak samo jak jego rodzaj, większość terapii opiera się na tzw. silnej woli i ewentualnie wsparciu innych osób, które walczą z tym samym nałogiem (np. grupy AA).

 

Osoby, które chcą uwolnić się od nałogu, niejednokrotnie mają już za sobą wiele nieudanych prób. Niektóre z nich przeszły nawet długotrwałe leczenie, a mimo to i tak wracają do zachowań, które im szkodzą. 

 

Problem z silną wolną polega na tym, że osoba uzależniona tak naprawdę próbuje wygrać ze swoją podświadomością. A ona zawsze dąży do tego, żeby było nam miło, dobrze i bezpiecznie. Jej zadaniem jest oddalić nas od bólu i przybliżyć do przyjemności. I jak tu z nią wygrać, jeśli ona chce dla nas jak najlepiej?

 

To dlatego terapie uzależnień oparte na sile woli są nieustającą i niezwykle męczącą walką. Niektórzy ludzie mają bardzo dużo siły i bardzo dużo woli. Udaje im się zerwać z nałogiem, ale w codziennym życiu muszą dalej staczać bitwy z samym sobą. Wiedzą, że wystarczy jedno malutkie potknięcie i znowu „popłyną”. Można i tak żyć, ale czy warto i czy koniecznie trzeba?

Jaką rolę ma podświadomość w nałogach i uzależnieniach

Dlaczego palisz? Dlaczego musisz sięgać po alkohol? Dlaczego dzień bez czegoś słodkiego to dzień stracony?

Z poziomu świadomego umysłu znalezienie odpowiedzi na te pytania nie będzie wcale trudne. Ktoś powie, że musi się odstresować po pracy. Ktoś inny, że potrzebuje kawałka (no dobrze – tabliczki) czekolady, żeby przez chwilę zapomnieć o problemach i poprawić sobie humor.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że takie powody to tylko wierzchołek góry lodowej. Przecież istnieje mnóstwo sposobów na relaks, a jednak osoba uzależniona wybiera właśnie ten, który jej szkodzi. 

Pod spodem, czyli w podświadomości, kryje się o wiele więcej i tam jest ta prawdziwa przyczyna nałogu. Często jest to pojedyncza sytuacja z dzieciństwa, której już nawet nie pamiętamy, a która na dziecięcy umysł zadziałała niezwykle mocno i sugestywnie. Podświadomość zapisała informację i się jej trzyma. Nie puści, dopóki jej nie wytłumaczysz, że sprawy mają się jednak inaczej. 

A gdyby tak dogadać się z podświadomością zamiast z nią walczyć?

Podświadomość chce Twojego dobra i bezpieczeństwa. Im bardziej z nią walczysz, tym więcej energii tracisz, a efekty zwykle są marne. Ona przecież i tak wie lepiej. 

Istnieje skuteczniejszy i bardziej efektywny sposób. Za pomocą hipnozy możesz się ze swoją podświadomością dogadać. Tak żeby zrozumiała, że to, co kiedyś przyjęła za prawdę w rzeczywistości Ci szkodzi i że teraz potrzebujesz czegoś zupełnie innego. 

W hipnozie działasz z podświadomością, a nie przeciwko niej, dzięki czemu rezultaty są szybsze i co najważniejsze – trwałe. I to bez codziennej walki ze sobą i ciągłego pilnowania się, żeby tylko nie ulec pokusie.

W jaki sposób hipnoza wpływa na podświadomość i pomaga uwolnić się od nałogu

Nie jest łatwo wpłynąć na podświadomość z poziomu silnej woli, determinacji i świadomego myślenia. Podświadomość będzie z góry odrzucać wszelkie komunikaty, które są niezgodne z jej „prawdą”. Pamiętaj – ona uważa, że wie lepiej, bo przecież przeżyła to, co przeżyła i ma swoje doświadczenie. Nie przekonasz jej na siłę. 

W stanie hipnozy możemy ominąć tzw. mechanizmy ochronne, które uniemożliwiają zmianę. Nie musisz na siłę wyważać drzwi, możesz je otworzyć, rozejrzeć się i poukładać sprawy na nowo. 

W hipnozie Twój świadomy umysł, choć doskonale wie, co się dzieje, nie przeszkadza Ci w dokonaniu zmiany, na której Ci zależy. 

Niech to, co nieznane, stanie się znane.

A co jeśli ja nie chcę tam zaglądać?

Być może jest coś, co blokuje Cię przed poznaniem prawdziwej przyczyny nałogu. Mam wiedzę i doświadczenie, jak bezpiecznie wprowadzić Cię w hipnozę. Pewne sprawy są bolesne, to prawda, ale hipnoza daje mi narzędzia, dzięki którym terapia jest uwalniająca a nie obciążająca. Poczujesz ulgę, a nałóg, z którym się zmagasz, nie będzie już Twojej podświadomości do niczego potrzebny. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on tumblr
Tumblr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz porozmawiać o hipnoterapii bezpośrednio? Zostaw swój numer, a skontaktuję się z Tobą