Skąd się biorą problemy emocjonalne, z którymi trudno sobie poradzić?
Poznanie odpowiedzi na pytanie, skąd się biorą trudne problemy emocjonalne i psychosomatyczne jest niezbędne, żeby zrozumieć, dlaczego hipnoza jest bardziej skuteczna niż terapie psychologiczne.
Przykład:
Kobieta w związku małżeńskim ma problem z uległością wobec dominującego i roszczeniowego partnera nie potrafi powiedzieć nie kiedy dochodzi do kłótni, czy kiedy partner kolejny raz przekracza granice, nie potrafi się obronić i sama nie wie, dlaczego tak się dzieje za każdym razem w takiej sytuacji czuje też ścisk w gardle, który dodatkowo ją blokuje.
Szybkie pytanie jak wyglądały jej relacje z tatą w dzieciństwie i okazuje się, że dostawała od niego miłość, tylko wtedy, kiedy była miła, grzeczna i podporządkowana. Z kolei kiedy się buntowała, chciała coś zrobić po swojemu lub po prostu miała inne zdanie, tata wpadał w złość i wycofywał na jakiś czas swoją miłość.
W ten sposób w umyśle dziewczynki zakodowały się przekonania:
- uległość i posłuszeństwo równa się miłość
- niezależność równa się odrzucenie.
Odrzucenie przez rodzica jest dla dziecka czymś strasznym, ponieważ ono podświadomie wie, że bez niego sobie nie poradzi. Brak miłości wywołuje więc bardzo silne emocje i nierzadko duże poczucie zagrożenia. Wtedy do akcji wkracza podświadomość, której głównym zadaniem jest nas chronić.
Przekonanie, że tylko uległością można zasłużyć na miłość staje się więc jej prawdą, czymś co przyjmuje za fakt, bo przecież właśnie tego doświadcza. Dziecięcy umysł nie jest w stanie oddzielić emocjonalnej niedojrzałości ojca od siebie jako osoby.
Problemy emocjonalne i psychosomatyczne mają więc często swój początek wtedy, kiedy pod wpływem dużych emocji podświadomość dokonuje swojej interpretacji zdarzeń i formułuje przekonania, które wydają się prawdziwe, ale w rzeczywistości wcale takie nie są.
„Prawda” w podświadomości na autopilocie steruje naszym życiem. Ponieważ większość przekonań o nas samych, o życiu i o świecie kształtuje się, kiedy jesteśmy dziećmi, to od otaczających nas wtedy dorosłych zależy, czy będą to przekonania wspierające czy też sabotujące nasze świadome pragnienia i cele.
W dorosłym życiu wcale nie musimy sobie zdawać sprawy z tego, że problemy emocjonalne lub psychosomatyczne wynikają właśnie z tego, jak nasza podświadomość przetworzyła w dzieciństwie trudne dla niej sytuacje.
A kiedy już się zorientujemy, często po latach, co się dokładnie stało i chcemy podświadomości przemówić do rozumu, okazuje się, że ona wcale nie chce nas słuchać.
Na czym polega klasyczna terapia
Istnieje wiele szkół i nurtów psychoterapeutycznych. Choć różnią się one od siebie pod wieloma względami, większość z nich polega na rozmowie. Zadaniem psychologa lub psychoterapeuty jest wysłuchanie osoby, która zgłosiła się na terapię, a następnie wsparcie jej w przejściu przez trudną sytuację lub w rozwiązaniu problemu. To wsparcie polega zwykle na znalezieniu przyczyny trudnych emocji, a następnie wskazaniu różnych możliwości wyjścia z danej sytuacji. Terapeuta, jako osoba niezaangażowana, może spojrzeć na problem bardziej obiektywnie i pokazać pacjentowi, jak on sam może zmienić punkt widzenia. Klasyczna terapia pomaga więc zrozumieć, być bardziej świadomym i dostrzegać zależności. Już sama rozmowa z drugim człowiekiem, szczególnie w bezpiecznych warunkach, kiedy nie ma obawy o ocenę czy wyśmianie, jest bardzo terapeutyczna.
Drugim narzędziem w psychoterapii są różne ćwiczenia domowe. Zadaniem pacjenta po rozmowie z psychologiem jest realna i praktyczna zmiana zachowania. Chodzi o to, żeby wykształcić nowe nawyki i dostosować sposób reagowania do obecnej sytuacji.
Podczas takiej terapii kobieta, która ma problem z uległością, zrozumie, że wynika on m.in. ze sposobu, w jaki była traktowana przez ojca. Następnie przećwiczy z psychologiem asertywną komunikację, którą potem będzie miała za zadanie zastosować w realnym życiu, np. podczas kłótni z partnerem.
Problem polega na tym, że rozmowa nawet z najlepszym psychologiem, nie mówiąc o ćwiczeniach domowych, to praca z umysłem świadomym. Zrozumienie trudnych emocji nie sprawia, że one zostają automatycznie wykasowane z podświadomości, gdzie zostały zapisane, żeby spełniać swoją ochronną funkcję. Podświadomość nie jest logiczna ani racjonalna, więc kiedy próbujemy na nią wpłynąć z poziomu rozumu lub silnej woli, ona pozostaje niewzruszona.
To dlatego w sytuacji opisanej wyżej kobieta ciągle czuje ścisk w gardle, kiedy chce powiedzieć nie. Z czasem będzie jej to przychodzić łatwiej, ale póki co spędzi sporo czasu na terapii i każde ćwiczenie domowe będzie wymagało od niej dużej siły i samozaparcia. Dzieję się tak wtedy, kiedy próbujemy coś robić na przekór naszej „prawdzie”.
Na czym polega hipnoza
W hipnozie racjonalna rozmowa również jest ważna, ale pełni raczej rolę wywiadu poprzedzającego sesję właściwą niż rolę terapeutyczną. Hipnoterapeuta musi dowiedzieć się, z jakim wyzwaniem ktoś do niego przychodzi, ale już praca nad samym problemem ma miejsce w transie hipnotycznym.
Trans hipnotyczny choć brzmi poważnie, tak naprawdę jest bardzo naturalnym i bezpiecznym stanem. Nasze skupienie skierowane jest wtedy maksymalnie do wewnątrz. Można go porównać do sytuacji, w której tak bardzo jesteśmy skoncentrowani na sobie, że w ogóle nie zwracamy uwagi na to, co dzieje się wokół. Podobny stan osiągamy tuż przed snem, kiedy jeszcze nie śpimy, ciągle jesteśmy świadomi, ale jednocześnie czujemy, że już „odpływamy”.
W transie hipnotycznym nasza podświadomość wreszcie zaczyna słuchać. Kiedy w mózgu dzięki głębokiej relaksacji pojawiają się fale o odpowiedniej częstotliwości, podświadomy umysł staje się podatny na sugestie. Właśnie w takim momencie osoba, która zmaga się z jakimś problemem, może z pomocą hipnoterapeuty poradzić sobie z nim u źródła. Dodatkowo w stanie hipnozy podświadomość naturalnie podpowiada nam różne rozwiązania, daje wgląd w sytuacje, których już nawet nie pamiętamy i łączy z potężnym narzędziem – naszą własną intuicją.
W sytuacji kobiety, która ma problem z uległością w związku, hipnoza pozwoli wrócić do tych kluczowych momentów w dzieciństwie, które podświadomość odebrała jako zagrożenie. Następnie hipnoterapueta, stosując odpowiednie narzedzia, pomoże kobiecie „dogadać się” z podświadomością, tak aby w obecnej sytuacji z partnerem mogła zachowywać się jak dorosła i pewna siebie osoba, a nie jak mała wystraszona dziewczynka.
Skuteczność hipnozy w praktyce
Właśnie dlatego, że w hipnozie pracuje się z podświadomością, czyli tą częścią umysłu, która pamięta źródło problemu i która odpowiada za przekonania i nawyki, jej skuteczność jest 3 razy większa niż klasycznych terapii psychologicznych.
W praktyce oznacza to, że potrzeba mniej sesji, żeby uzyskać pożądany efekt, a dodatkowo zmiany są trwałe i nie wymagają siły woli, żeby je utrzymać.
Według analizy dokonanej przez psychologa i naukowca Alfreda A. Barriosa skuteczność hipnozy w porównaniu z terapią behawioralną i psychoanalizą przedstawia się następująco:
Rodzaj terapii
Hipnoza
Terapia Behawioralna
Psychoanaliza
Liczba sesji
6
22
600
Skuteczność
93%
72%
38%
Jakie problemy emocjonalne i psychosomatyczne można rozwiązać dzięki hipnozie
Hipnoza jest skuteczna w wielu różnych problemach z emocjami i z ciałem. Nie sposób wymienić wszystkich. Te z którymi najczęściej się w hipnoterapii pracuje to lęki, fobie, uzależnienia, problemy z trudnymi emocjami, bolesne miesiączki, bóle psychosomatyczne, zaburzenia odżywiania, niskie poczucie własnej wartości, nałogi, zaburzenia seksualne, ataki paniki, problemy w związkach i wiele innych.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy hipnoza będzie równie skuteczna i szybka w przypadku problemu, który chcesz rozwiązać, kliknij przycisk Zarezerwuj Sesję u góry strony i umów się na bezpłatną rozmowę telefoniczną.