Obserwuj nas:
+48 663 882 916
biuro@hipnozazmiany.pl

Pierwsza sesja hipnozy jest trudna czy łatwa?

Jak przebiega proces hipnoterapeutyczny?

Pierwszym etapem w hipnoterapii jest zawsze rozmowa. Podczas rozmowy hipnoterapeuta zadaje pytania, które pozwalają mu lepiej zrozumieć problem klienta. Czas trwania takiego wywiadu będzie zależeć m.in. od tego, czy ktoś przychodzi z bardzo konkretnym tematem (np. palenie, bolesne miesiączki), czy też bardziej ogólnym (lęk, brak pewności siebie, niskie poczucie własnej wartości). 

Podczas pierwszej rozmowy hipnoterapeuta wyjaśnia również, czym jest hipnoza, a czym nie jest. Tłumaczy, jak wchodzi się w stan hipnozy i jak ułatwić sobie to zadanie odpowiednim nastawieniem i podejściem. Poznaje obawy klienta związane z transem hipnotycznym i odpowiada na nie, tak aby błędne przekonania, które często się na początku pojawiają, nie zakłóciły hipnoterapii.  

Drugim etapem hipnoterapii są już sesje hipnozy. Liczba sesji zależy od rodzaju problemu, który klient chce rozwiązać. Zwykle do uzyskania efektu potrzeba ok. 4 sesji, ale niektóre tematy mogą wymagać dłuższego procesu. Należy jednak pamiętać, że hipnoterapia polega na odnalezieniu prawdziwego źródła problemu i jego usunięciu, więc trwa dużo krócej niż tradycyjne terapie psychologiczne. 

Jak wyglądają sesje hipnozy w moim gabinecie, można przeczytać w zakładce Sesje.

Czy pierwsza sesja hipnozy jest łatwa czy trudna?

To pytanie często zadają te osoby, które wcześniej uczęszczały na terapię u psychologa lub psychoterapeuty. Taka terapia wiąże się z regularnym opowiadaniem o swoich problemach i trudnościach. To z kolei sprawia, że klient ma wrażenie, że co tydzień rozdrapuje swoją ranę. Paradoksalnie ciągle analizowanie problemu bywa źródłem jeszcze większego cierpienia.

W hipnoterapii również wraca się do przykrych wspomnień z przeszłości, ale dzięki pracy z podświadomością, możemy dotrzeć do źródła problemu i u źródła sobie z nim poradzić. To skraca przebieg terapii i przynosi dużą ulgę. 

Druga bardzo często pojawiająca się przed pierwszą sesją obawa jest związana z przekonaniem, że wejście w trans będzie zbyt trudne albo wręcz niemożliwe. Niektóre osoby boją się, że nie zrozumieją, na czym to dokładnie polega, a inne mają przeświadczenie, że nie są podatne na hipnozę. 

Hipnoza to stan głębokiego relaksu. Każda osoba, która nie cierpi na choroby, które mogłyby to uniemożliwiać, jest w stanie wejść w taki stan. Hipnoterapeuta posiada narzędzia, dzięki którym może wprowadzić w trans osoby nawet bardzo zestresowane, czy wręcz mające różnego rodzaju lęki. 

Z kolei osoby, które uważają się za jednostki silne i niepodatne na sugestie, powinny zdać sobie sprawę, że pod tym przekonaniem zwykle kryje się obawa przed utratą kontroli. Takie osoby nie chcą, żeby ktoś miał nad nimi władzę i sterował ich umysłem. 

Hipnoza nie polega na sterowaniu czyimś umysłem wbrew jego woli. Wręcz przeciwnie – jest narzędziem terapeutycznym, które pozwala odzyskać prawdziwą kontrolę nad życiem i emocjami. Zmienia podświadome wzorce i schematy, które danej osobie nie służą. 

Jak sprawić, żeby pierwsza sesja hipnozy była łatwa?

Do pierwszej sesji hipnozy nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Na rozmowie wstępnej hipnoterapueta wszystko wytłumaczy, omówi przebieg sesji i pokaże, w jaki sposób wejść w trans hipnotyczny.

Jeśli jednak odczuwasz obawy, że pierwsza sesja hipnozy nie będzie dla Ciebie łatwa, weź pod uwagę, że

  • hipnoterapueta czuwa nad Twoim bezpieczeństwem
  • nie potrzebujesz żadnych wyjątkowych umiejętności, żeby wejść w stan hipnozy
  • im mniej będziesz myśleć i analizować, tym łatwiej wejdziesz w trans

Nie martw się, że nie rozumiesz dokładnie, jak to działa (racjonalny umysł chce wszystko rozłożyć na czynniki pierwsze, ale przecież źródło problemu jest w podświadomości).

Przyjdź na sesję z otwartą głową oraz ciekawością i pozwól sobie na doświadczenie hipnozy tak po prostu – bez oczekiwań i martwienia się, że to za trudne czy zbyt skomplikowane.

Sandra Jakubowska

Sandra Jakubowska

Udostępnij:
blog

Powiązane artykuły

Hipnoterapia dzieci

Temat hipnoterapii dzieci budzi wiele niepokoju i kontrowersji wśród rodziców – postaram się więc przybliżyć  to zagadnienie . Osoby,które szukają tej formy terapii ( dla

Czytaj więcej »
Hipnoterapia żałoby

Temat żałoby towarzyszy nam od zawsze. Strata bliskiej osoby, czy to poprzez śmierć czy opuszczenie, strata pracy, majątku, zdrowia, poronienie… Doświadczamy ich niezależnie od wieku,

Czytaj więcej »
Hipnoza Regresyjna

Co to jest hipnoza regresyjna? Regresja to inaczej cofanie się. W hipnozie regresja oznacza cofnięcie się do tych wydarzeń w naszym życiu, które mogły mieć

Czytaj więcej »
komentarze

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *